Saadet Partisi Odunpazarı Teşkilat Başkanı Ragıp Sağdıç, son olarak belirlenen asgari ücretin açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarının altında kaldığını söyledi.

Haftalık Pazar toplantılarında ülke gündemine yönelik açıklamalarda bulunan Sağdıç, “Mademki açlık ve yokluk sınırının altında bir asgari ücreti; işçi, işveren ve hükümet birlikte belirlemiş olduğuna göre, o zaman emekli aylıklarını hiç olmazsa bu asgari ücret seviyesine çıkarmak gerekmez mi? Bu noktada bazıları 'Hükümet var da mı vermiyor?' diyebilir. Böyle bir yaklaşımı doğru bulmak mümkün değil” dedi.

Ak parti emeklileri olarak bilinen 2000 yılı sonrası emekli olanların maaşı,2.020 lira olan asgari ücretin yarısına kadar gerilemiş durumda olduğunu ifade eden Sağdıç, "Prim gün sayısı arttıkça 'emekli maaşı düşen' tek ülke Türkiye… Emeklilerin kabusu olan 2008 yılında çıkartılan 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu’nda 2000 yılı sonrası yapılan düzenlemelerle prim ödedikçe azalan maaş sistemi, mağduriyetleri beraberinde getirdi. Önce Yaşar Okuyan, sonra da Faruk Çelik dönemindeki değişiklikler,resmen emeklilerin kabusuna dönüştü. Normal şartlarda prim ödedikçe emekli aylığının artması gerekirken, prim ödedikçe maaşta düşüyor. SSK’dan 2000 yılı öncesi emekli olan bir işçi Bin 818 tl maaş alırken 2000 sonrası Bin 125tl’ye gerilemiştir. 2000 ve hatta 2008 sonrası hizmetler için bağlanan aylıklar sonrası emekliler alenen sefalete mahkum edilmiştir" diye konuştu.

Sorumluluk mevkiinde bulananlar buna çözüm bulmak zorunda olduklarını kaydeden Sağdıç şunları söyledi:

"16 yıldan beri bu ülkeyi tek başına yöneten bir iktidarın varlığına rağmen özellikle işçi emeklileri açlık ve yoksulluk sınırının altında bir maaşa mahkum durumdalar ve olumsuzluklar devam ediyor.

Bu bakımdan ekonominin ne kadar sağlıklı ve ülkemizin ne kadar güçlü olduğu söyleminin gerçek olduğunu gösteren husus, öncelikli olarak sadece zenginlerin değil, dar ve sabit gelirlilerin insanca yaşamasını sağlayacak adımların atılmasıdır.Bütün olumsuzluklara rağmen,ümitsizlik yok. Çünkü SAADET VAR, ÇARE VAR, Saadetle bolluk var bereket var."

EsgazetePaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
16 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

 

Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 3° -3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret239355