Saadet Partisi Tepebaşı Siyasi İşler Başkanı Mehmet Tutuş parti binasında yaptığı açıklamada asgari ücrete yapılan artışı değerlendirdi.

Tutuş, konunun emek sahibi olan ev geçindirmekte zorlanan kişiler olunda kılı kırk yardıklarını belirti. Herkesin yüzünün güleceği bir zam yapılması gerektiğini kaydeden Tutuş, "Bilindiği üzere yaklaşık bir aydır süren görüşmeler sonucu asgari ücret belli oldu. Hayırlı olsun. Konu milletvekili maaşı olunca bir günde sonuçlanan zam emek sahibi olan ev geçindirmekte zorlanan ve bu  ülkenin her zaman yükünü çeken asgari ücretliye gelince kılı kırk yarıyorlar. 2018 yılında ortaya çıkan krizin yol açtığı ekonomik fark, yapılan bu zamla kapanacak gibi gözükmüyor. TÜİK’e göre enflasyon %20’lerde gözükse de gerçek enflasyon çarşı pazarda %40’ları buluyor. Dolar yükselişi bahane edilerek doğalgaz ve elektrik faturalarına gelen yüzde 40’a yakın zamlara karşılık yapılan yüzde 10 indirim adaletli gözükmüyor. Dilerdik ki, asgari ücret belirlenirken hükümet bunları dikkate alsaydı. Refahyol hükümetinin yaptığı gibi herkesin yüzünü güldürecek bir zam yapsaydı. Ama bunu yapamayacakları belliydi"dedi.

BÜTÇE ELEŞTİRİSİ

Bütçe konusuna da değinen Tutuş şöyle konuştu, "İktidarı ile muhalefeti ile bütçeyi tartışmak yerine, kavga ile geçen bütçe görüşmeleri yaşandı. Saadet Partili vekiller dışında, muhalefet ve iktidar vekilleri, bütçenin 117 milyar TL’nin faize gitmesine tepki göstermek şöyle dursun, faiz bütçesini onaylayarak hatıra fotoğrafı çektirdiler. Dolayısı ile kaynaklarımız faize, israfa ve rantiyeye aktarılınca da asgari ücretliye ancak bu kadar zam yapılabiliyor. Oysa, bütçesini faize, israfa ve rantiyeye aktarılınca da asgari ücretliye ancak bu kadar zam yapılabiliyor. Oysa, bütçesini faiz, israf ve rantiye mikrobundan arındırıp Türkiye Cumhuriyeti’nin tek denk bütçesini yapan Refahyol hükümeti, işte bu denk bütçeyle asgari ücretli ve memurlara %103’lere varan zamlar yaptı. Ne yazık ki olan oldu. Allah asgari ücretli çalışanlarımıza geçim kolaylığı versin.

Beklentileri karşılamayan maaş zamları, süregelen ekonomik sıkıntılar, iyiden iyiye girdiğimiz seçim atmosferi ve bütün bunların karması olarak gerilen bir toplum. Bu genel sorunlar yetmiyormuş gibi şehrimizin sorunları devam ediyor."

TRAFİK SORUNU

Eskişehir'deki trafik sorununa da değinen Saadet Partisi Tepebaşı   Siyasi İşler Başkanı Mehmet Tutuş, "Saadet Partisi olarak hemen hemen 3 ayda bir şehrimizin trafik sorununu dile getiriyor ve çözüm önerilerini komuoyu ile paylaşıyoruz. Biz bu sorun azalacak hatta bitecek derken daha da artıyor. Araç sayısının her geçen yol artması ve yeni alternatif yolların üretilmemesi yetmezmiş gibi bir Tramvay çalışmaları ve güzergahları halkımızı canından bezdiriyor. Plansız ve anlamsız hatlar duraklar zaten dar olan caddelerin kapatılması akıl almaz bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Otopark sorunu çığ gibi büyüyor. Yeni yapılan hatların bazılarında araçlar tramvay yolu üzerinde gitmek zorunda bırakılmış. Bu kazara sebep olduğunda suçlu kim? Bu durumu nasıl izah edeceksiniz? Caddeleri dubalarla ikiye ayırmak çare değil karışıklığa neden oluyor. Böyle yetersiz çözümlerle önümüzdeki yıllar trafik duracak noktaya gelecektir. Bir an evvel sağlıklı proje ve çözümler üreterek bu yaraya merhem olunmalıdır. Yoksa çocuklarımıza her zaman gurur duyduğumuz, Türkiye’ye örnek olmuş ve yaşabilir şehir sıralamasında akla gelen değerli bir Eskişehir bırakamayacağız. Unutmayalım bu şehir bize dedelerimizden miras değil çocuklarımızdan emanettir.

Saadet Partisi olarak önümüzdeki yerel seçimler de projelerimizle geliyoruz. Emaneti sahiplerine en güzel şekilde bırakmak için gelecek nesiller için çalışıyoruz. Eskişehir için çare var çare Saadet partisidir"dedi.


EsgazetePaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
14 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

 

Saat
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 3° -3°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret239355